Specifické použití objektivu rybí oko
Prales Ranšpurk z žábí perspektivy (2004)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye".
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.
SPECIFICKÉ POUŽÍTÍ OBJEKTIVU RYBÍ OKO
Objektiv „rybí oko“ je tvořen soustavou čoček specifického uspořádání. Dokáže zobrazit záběr v úhlu 180 stupňů a to buď v úhlopříčce obdélníkového pole a nebo v kruhu. V obou případech však dochází k výraznému zkreslení obrazu, zvláště v okrajových částech záběru. Rovné linie se s távají zaoblenými. Objektiv samozřejmě nelze použít k dokumentační či produktové fotografii, kdy musí být tyto objekty zobrazeny v reálném pohledu. Použití objektivu je vhodné spíše pro experimentální, uměleckou či výtvarnou fotografii.
Přesto existuje pohled skrz objektiv rybí oko, kdy ke zkreslení rovných linií nedohází. Objektiv musí být umístěn ve středu rovných objektů, které ubíhají rovnoběžně od fotoaparátu ve směru od objektivu. Nejtypičtějším příkladem jsou rostoucí stromy, které se rybím okem fotí odspodu při pohledu kolmo vzhůru. Rovné kmeny stromů vycházejí od okrajů obrazového pole a paprskovitě se zbíhají ke středu snímku. Podobný efekt lze docílit třeba při focení krápníků v jeskyni.
Na snímku je tímto způsobem zachycena část lužního pralesa Ranšpurk na soutoku Dyje a Moravy. Lužní lesy a pralesy v této oblasti patří k nejzachovalejším ve střední Evropě. A je to ráj i pro fotografy.
FOTO: RNDr. Petr Zajíček