Ledová krása v podzemí

Ledová kupa v jeskyni (2001)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

LEDOVÁ KRÁSA V PODZEMÍ.


Jeskyně mají řadu podob a jejich výplně jsou mimořádně pestré. Byly popsány stovky forem krápníkové výzdoby a dalších jeskynních výplní. Patří mezi ně i led.


Co se týče přírodních podzemních prostor spojené s ledem, existují dva základní druhy jeskyní: ledovcové a ledové. Ledovcové jeskyně a propasti vznikají přímo uvnitř horských i kontinentálních ledovců. Stěny i strop jsou tvořeny celé v ledu. Nejběžnější jsou ledovcové tunelové chodby. Ledové jeskyně jsou klasické krasové (především vápencové) jeskyně, která mají však chladné mikroklima.

Veškerá voda co se do nich dostane, zmrzne a ledová vrstva narůstá. Zpravidla je v těchto jeskyních tzv. podlahový led, který může mít mocnost i desítky metrů. Na něm se tvoří mohutné ledové kupy a další útvary podobné krápníkům. V jeskyních s velkým objemem ledové výplně se samozřejmě led drží celý rok, i když teplota stoupne nad bod mrazu. Nám nejbližší ledové jeskyně jsou na Slovensku (Dobšinská ľadová, Demänosvká ľadová, či propast Silická ladnica). Velmi krásná je také Eishöhle v rakouském pohoří Dachstein.


Fotografování ledových jeskyní vyžaduje zvláštní přístup při práci se světly. Je nutné počítat s velkými kontrasty téměř bílého ledu s nádechem do modro-zelena a ostatními částmi jeskyně, které jsou mnohem tmavší.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček