Jemné kontury osvětlené sluncem
Vrcholky Špicberků v nočním polárním Slunci (1999)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.
JEMNÉ KONTURY OSVĚTLENÉ SLUNCEM
V krajině, v horách i na různých dalších místech hrají sluneční paprsky významnou roli. Osvětlují scénu v různou denní dobu. A za polárním kruhem i v dobu večerní a noční. Během letních měsíců daleko na severu Slunce večer a v noci nezapadá, nebo zapadá jen na krátkou dobu.
Nejkrásnější scenérie s neopakovatelnou světelnou hrou vznikají v okamžicích, kdy je Slunce těsně nad obzorem. Každá menší nerovnost v krajině vrhá dlouhé stíny a sluneční světlo má zpravidla oranžový až červený odstín. Během expedice na Špicberkách bylo takových chvil nespočet. Výhodou je, že během polárního dne sluneční kotouč v nočních hodinách stále klouže nad obzorem a světlené podmínky se stále mění. Fotograf tak může trpělivě čekat na ten nejpůsobivější moment.
Snímek zobrazuje zasněžené vrcholky horského hřebenu, jejichž svahy jsou osvíceny oranžovým nočním slunečním světlem. Fotografie působí skoro jako obraz. Záběr je přiblížen teleobjektivem a jeho pořízení se neobešlo bez použití pevného kvalitního stativu. Polární drsná ledová atmosféra norského souostroví byla během expedice cítit na každém kroku.