Sluncem prozářený list

Sluncem prozářený list (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor, 2/85 + mezikroužek
Použitá clona 16, čas expozice 1/200 sekundy, 800 ISO.

FASCINUJÍCÍ PŘÍRODNÍ STRUKTURY
 

Příroda dokáže naprosté divy. Předkládá nám nádherné obrazy plné tvarů a barev. Vytváří také neobvyklé a často pomíjivé struktury.  Některé jsou patrné na první pohled, jiné vyniknou jen za určitých okolností. Často hraje roli specifické světlo, roční období, atmosférické podmínky. Mnohé jsou patrné jen při pohledu zblízka.

Krásné struktury vytváří vysychající bahno. Tak jak zmenšuje svůj objem, tvoří se v něm soustava prasklin. Neopakovatelná je struktura některých hornin. Např. čedičové skály mají sloupcovitou odlučnost. Proslulá je tím Panská skála u Kamenického Šenova. Kůra stromu může být také při detailním pohledu zajímavá stejně jako zemský povrch z velkého nadhledu.

Mimořádně krásné jsou listy stromů. Jejich členitá a výrazná struktura krásně vynikne, když je list prosvícený. Pokud chybí jasné sluneční protisvětlo, je samozřejmě možné použít k prozáření listu světlo umělé, např. obyčejnou baterku. Zvětšený detail listu v tomto světle často připomíná plastickou mapu. Navíc mají listy nekonečné množství podob, takže každý z nich je originál.

Fotografování krásných listů, jak na stromě, tak těch opadaných podzimních, není ani příliš složité. Vhodné po použít objektiv s režimem „macro“ a při dostatečně silném světle, které list prozáří, není nutné ani použití stativu. Podzim se blíží a listy se začnou brzy probarvovat. Stačí vzít fotoaparát a vyrazit do přírody…

FOTO: RNDr. Petr Zajíček