Obraz v kapce vody

Obraz v kapce vody, jeskyně (2010).
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor, 1/200 Mikro
Použitá clona 22, čas expozice 1/500 sekundy, 800 ISO.

Stativ Manfrotto. Externí elektronický blesk. 

OBRAZ V KAPCE VODY

Kapka vody může být na první pohled nicotnou součástí světa. Ale není. V kapce vody může být život, z kapky vody se tvoří rampouchy nebo i krápníky, pokud voda před tím dlouho prosakovala vápencem. Kapky vody tvoří rosu, kapka vody je symbolem této životodárné tekutiny.

Při pohledu na hodně zvětšenou kapku lze při určitých podmínkách vypozorovat, že se v ní zobrazuje okolní scenérie. Obraz je jen převrácený, jako např. v boxu zvaném camera obscura. Aby byl obraz v kapce dostatečně výrazný, musí být zobrazované místo blízko kapky a vhodné světelné podmínky. Na fotografii je vidět právě odkápnutá letící kapka z drobného krápníku – brčka, ve které se zobrazuje strop jeskyně s dalšími krápníky. Obraz v kapce lépe vynikl i díky tomu, že pozadí je neosvětlené, tedy černé.

Vyfotografovat samotnou letící kapku vyžaduje obrovskou trpělivost a je nutno počítat s tím, že ten pravý záběr se podaří třeba až na popadesáté, posté. A také je nutná kreativní práce se světlem. Zároveň je potřebné mít fotoaparát s velkým rozlišením a makroobjektiv, který zobrazuje skutečnost na políčku čipu nebo filmu v poměru 1 : 1. Tak tedy, hodně trpělivosti a dobré světlo!

FOTO: RNDr. Petr Zajíček