Průhledy skrz skály

Průhled skalní bránou, Turecko (1997).
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/20
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.

PRŮHLEDY SKRZ SKÁLY


Skály, skalní hřebeny, jehly, věže, skalní města, to vše jsou velmi zajímavé a vyhledávané útvary. Častými přírodními formami jsou také skalní okna nebo skalní brány. Jedná se skutečně o unikátní a velmi fotogenické skalní tvary. Nacházejí se po celém světě a jsou utvořeny v různých horninách. Nejčastěji v pískovcích nebo vápencích. Skalní průhledy, okna, brány, vznikají díky různé odolnosti jednotlivých horninových vrstev. Ve vápencích pak bývají skalní brány pozůstatky jeskynních chodeb.


Naší největší a nejznámější skalní bránou je Pravčická brána v Českém Švýcarsku, ale dalších podobných menších útvarů je u nás mnoho.
Při fotografické cestě do Turecka jsme navštívili unikátní oblast skalních měst v Kappadokii. Kromě stovek skalních věží a pyramid zde byly i krásně utvořené skalní brány. Při fotografování těchto tvarů samozřejmě záleží na tom, jaký má fotograf odstup. Lze pořídít snímky skalních bran a oblouků i širokoúhlým objektivem z větší blízkosti. Na snímku je skalní brána s průhledem na zapadající Slunce v okolí Göröme. Ne vždy se však skalní útvar tohoto typu nachází na vyvýšeném odlesněném místě tak, aby vynikla jeho plná krása.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček