Krása mišpule

Mišpule (2022)¨
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 11, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 10000
Polarizační filtr na objektivu

KRÁSA MIŠPULE

Dřeviny jsou krásné a fotogenické ve všech podobách a kompozicích. Můžeme fotografovat celé stromy, jejich polodetaily, větvě, listy, plody, květy. Nebo třeba jen detail kůry, pařezu, větve.


Velmi působivé jsou staré druhy stromů. Jako například mišpule. Nejen, že má krásný tvar koruny, ale listy mají nádhernou barvu a v kontrastu se světle oranžovo hnědými plody působí nesmírně harmonicky.


Mišpule patří do čeledi růžovitých a ve střední Evropě se pěstuje dle historických pramenů od 12. století. Nelze však vyloučit, že byla uměle pěstována již mnohem dříve. Tato dekorativní dřevina pochází z oblasti Malé Asie – Kavkazu a severního Iránu.


Pořízení fotografie dvou plodů mezi listy nevyžadovalo specifickou fotografickou techniku. Základní objektiv dokonale zobrazil danou kompozici. Použitím polarizačního filtru byly odstraněny nežádoucí odlesky na listech i plodech, takže se barvy krásně projasnily. Nutno poznamenat, že snímek byl pořízen za sychravého mlhavého počasí, které zaručuje krásně difúzní světlo.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček