Slunce v záběru

Národní park Dovre fjell, Norsko (1999)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish-exe"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.
 

SLUNCE V ZÁBĚRU

Slunce, jeho světlo, paprsky, to vše má v dobré konstelaci neopakovatelné kouzlo. Vytváří pomíjivé scenérie. Na pořízení působivé fotografie v rychle se měnícím světle má často fotograf jen pár okamžiků.

I samotný sluneční kotouč je možné komponovat do záběru. Většinou je nejvhodnější fotografovat Slunce, když je nízko nad obzorem, tedy při východu nebo západu Slunce. Nedává již tolik světla, a má krásný oranžový či červený odstín. V kombinaci s okolní krajinou vznikají krásné a působivé kompozice zcela neprávem označované jako „kýčovité“.

V jisté situaci je možná komponovat sluneční kotouč i v denních hodinách. Měla by být hodně čistá obloha bez oparu, tedy temně modrá. Pokud se pak záběr fotografuje velmi širokoúhlým objektivem, bílý sluneční kotouč záběr pěkně oživí. Konstrukce objektivů většinou ve výsledku zobrazí Slunce i s paprsky. Záběr polární krajiny ve středu Norska umožňoval vkomponovat ostré Slunce do záběru. Okolní krajina, z velké části ještě pokrytá sněhem a firnem, dostatečně vyvažovala kontrast.
 

FOTO: RNDr. Petr Zajíček