Průhled skrz portál jeskyně

Průhled skrz portál jeskyně do krajiny, Moravský kras (2017)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor, 2,8/28.
Použitá clona 16, čas expozice 1/30 sekundy, 400 ISO.
Stativ Manfrotto.

KRÁSNÉ PRŮHLEDY DO SVĚTA

Naše Země je plná kouzelných a malebných míst. A nejen v přírodě. Zříceniny hradů, stará města, zámky, kostely, hřbitovy i architektonicky zajímavé novostavby. Všude se dají nalézt krásná zákoutí.  A co takhle takový krásný obraz zarámovat? Nikoliv však dodatečně, když už je fotografie hotova a dá se třeba do dřevěného rámečku. Zarámovat přímo v daném místě. Do něčeho, se v něm nachází.

Výhled z okna ven, to asi nejběžnější výjev, se kterým se člověk setkává. Pokud se venku za ním nachází hezká scenérie stačí jen trpělivě čekat na vhodné světlo.

Staré rozbořené stavby už nemají okenní výplně, ale pouze otvory ve zdi tomu uzpůsobené. Bývá často velmi zajímavé prohlížet si skrz okenní otvor např. ve zdi starého hradu, co je za ním. Scenérii pak lze vyfotografovat, přičemž okraje snímku tvoří zeď. Může být kamenná nebo cihlová, každá může mít svůj půvab. Skrz výše položené okenní otvory lze fotografovat oblohu s mraky. Každým okamžikem se v průhledu mění uskupení mraků. Každá fotografie je tak jedinečná

V přírodě se často vyskytují skalní průrvy a jeskyně. Zvláště pěkně modelované jeskynní portály jsou unikátní při pohledu ven. Temná silueta skal tvořící nepravidelný okraj obrazu má krásný kontrast s částí krajiny v průhledu uprostřed. Pří fotografování je nutné dát si pozor, aby obraz venku nebyl příliš osvětlený. Záběr je pak velmi kontrastní, plocha uprostřed se slije v bílou plochu. Fascinující jsou noční záběry skrz jeskyně, třeba noční obloha s hvězdami. V tomto případě je zajímavé přesvítit lehce stěny jeskyně. Takové fotografie už vyžadují sofistikovanější přípravu

Průhledů najdeme okolo sebe mnoho. Staří se jen rozhlížet, nebo trochu pohledat. Takto zarámovaný obraz světa pak už nebude potřebovat rámeček.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček