Autoportrét z expedice

Výprava do národního parku Dividal. Norsko (2000).
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish-eye".
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto. Samospoušť.

AUTOPORTRÉT Z EXPEDICE

Výpravy do divoké krajiny jsou neopakovatelné. Zvláště, když se člověk rozhodne vyrazit na takovou cestu zcela sám. Všechno má své výhody i nevýhody. Putovat zcela sám divočinou umožní člověku užít si to plnými doušky. Nemusí mít ohled na druhého, nemusí se přizpůsobovat a program a čas si plánuje dle vlastního rozpoložení.

Nevýhodou je, že pokud by se něco stalo, úraz, indispozice, napadení zvířetem, nemá po ruce parťáka, který by mu pomohl. Na takové samostatné výpravě jsem byl 3 krát v životě. Nikdy jsem se necítil v ohrožení. Získal jsem zkušenost, že pokud člověk opatrný, obezřetný a předvídavý riziko je opravdu minimální.

V roce 2000 jsem podnikl výpravu do severního Norska za polární kruh do národního parku Dividal. Jednalo se o přechod z východní části území směrem na západ o celkové délce skoro asi 120 kilometrů. Tato fotografická expedice byla velmi krásná, občas zazlobilo počasí s mlhou a dlouhotrvající deštěm a také mračna krvežíznivých komárů.

Během cesta, které jsem absolvoval sám, jsem udělal vždy pár záběrů sebe samospouští. Takové snímky jsou vždy hezkou ilustrativní vzpomínkou na cestu. Tato fotografie byla vytvořena s použitím objektivu rybí oko, protože jsem chtěl zvýraznit krásné kameny v řece v popředí.