Přímé slunce v záběru

RANNÍ MLHA (2022)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 16, čas expozice 1/1250 sekundy, ISO 500

PŘÍMÉ SLUNCE V ZÁBĚRU

Slunce je magické. Je to zdroj tepla, světla a života. Slunce znázorňovali už pravěcí umělci na skalních stěnách. A samozřejmě bývá často hlavním objektem fotografie.

Jedna věc je sluneční svit, šikmé paprsky, Slunce v nepřímém záběru. Za určitých okolností lze fotografovat v krajině sluneční kotouč přímo. Sluneční svit by neměl být jasný a ostrý. Měl by být něčím utlumený, aby nevzniklo přesvícení nebo extrémní kontrast. Sluneční kotouč se tak dá nejlépe fotografovat při východu či západu Slunce.

Zpravidla je jeho svit utlumený oparem a vlhkostí vzduchu. Navíc je Slunce často v těchto okamžicích oranžově až červeně zbarveno.

Další zajímavá situace nastává, kdy se po krajině válí mlha, která tak činí vzduch nikoliv průhledný, ale mléčně průsvitný. Světlo slunečního kotouče je utlumeno a zároveň může vzniknout až snová atmosféra záběru. Tyto chvíle nastaly i při vzniku této fotografie. Nutno poznamenat, že fotograf by v takové situaci neměl příliš váhat.

Převalující se mlha má různou hustotu, takže světelné podmínky se mění ze sekundy na sekundu. Dobré je také vytvořit rychle sérii více snímků a pak vybrat ty nejlepší. Právě teď na podzim často kránu vznikají podobné nádherné scenérie.