Obraz ze dvou obrazů

Rozdělený obraz, jeskyně Prometheus, Gruzie (2015)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Zeiss, 3,5/18
Použitá clona 8, čas expozice 2,5 sekundy, 800 ISO
Stativ Manfrotto
Dva externí fotografické blesky, jeden zleva zboku, druhý zprava z boku 

OBRAZ ZE DVOU OBRAZŮ

Vytváření zajímavých kompozic, hledání výřezů, detailů, nové a nepoznané pohledy, to vše nabízí fotografie. I koláž, která se zpravidla skládá dodatečně z více objektů a obrazů, lze za použití nápadu a inspirace vytvořit jedním stisknutím spouště fotoaparátu.

Často se setkáváme s pohledy, kdy třeba polovinu záběru tvoří naprosto odlišný motiv, než na druhé části políčka. Příkladem je např. vodní hladina a nad jejím horizontem je obloha, nebo nad jejím protilehlým břehem probarvené stromy. Podobné obrazy vznikají třeba se sněhovou plochou. Pokud jsou obě, mnohdy diametrálně odlišné části zajímavé, složený obraz z nich dostává další rozměr.

Velmi krásné kompozice tohoto typu se nacházejí i v jeskyních. Skalní stěny, krápníková výzdoba, zeleně zbarvená krasová jezera, to vše vytváří zajímavé plochy a struktury. Snímek přiložený k tomuto tématu je z jeskyně Prometheus v Gruzii. V těžce přístupných částech obrovského jeskynního systému se nachází mohutná visící sintrová kupa, připomínající strukturu varhanových píšťal. Pod ní bylo dostatek místa a v průhledu bylo možno do kompozice umístit postavu speleologa. Stojí asi o 4 metry dál od sintrové kupy v mírné prohlubni.

Oba záběry zvlášť, tedy samotná sintrová kupa nebo stojící speleolog v prostoře, by byly asi také zdařilé. Složená fotografie z těchto dvou motivů však získala větší hloubku a novou dimenzi.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček