Hra stínů

Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/28
Použitá clona 18, čas expozice 1/10 sekundy, 400 ISO.
Stativ Manfrotto
Dva externí reflektory, jeden zleva zboku, druhý zprava z boku.

TAJEMNÁ HRA STÍNŮ.

Stín je symbolem náznaku. Vidíme jen černou siluetu. Stín umocňuje tajemno a vyvolává otázky, často i obavy. Vidíme-li jen stín, neznáme skutečnost.

Stín hraje po staletí roli v umění. Např. stínohra v divadelní tvorbě, grafické portréty podobizen lidí z profilu, stíny zvýrazňující obrazy ve výtvarném umění. Později i ve fotografii.

Stíny dokáží zdůraznit prostor a výrazně oživit obraz. Fotografii tak přidává další rozměr. K vytvoření stínu předmětu nebo člověka na pozadí je zapotřebí bodové světlo umístěné v dostatečné vzdálenosti od objektu. Velikost stínu lze měnit vzdáleností světelného zdroje od objektu a zároveň vzdálenosti pozadí od objektu. Čím je světelný zdroj blíž k fotografovanému objektu, tím je stín na pozadí větší. A čím je pozadí blíž k objektu, tím je stín menší. Pozici stínu na pozadí lze měnit pohybem světelného zdroje.

Vytváření zajímavé stínohry při fotografování je velmi zábavné a zároveň přínosné pro řadu fotografických stylů. Při práci se světlem a stíny je zapotřebí zkoušet. Každý objekt vytváří z různého úhlu pohledu a osvětlení jiný stín. Barva a struktura pozadí dává stínům pokaždé jiný charakter a vyvolává vždy odlišnou atmosféru. Je to krásná tvůrčí hra.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček