Obraz a kámen

Obraz a kámen (2022)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 5,6, čas expozice 1/160 sekundy, ISO 10000
Difúzní venkovní světlo.

ČERNOBÍLÉ KONTRASTY

Na počátku byla černobílá fotografie. Její kouzlo se využívá dodnes. Stále lze fotografovat klasickou technikou na černobílý film, případně lze nastavit černobílý režim na digitálním fotoaparátu. V postprodukci lze barevnou fotografii převést na režim šedé škály. I když tyto digitální úpravy ve fotoaparátu, nebo v počítačovém programu nemají ten punc dokonalosti černobílé fotografie.

Občas se však vyskytnou různé scenérie nebo motivy, které barvy téměř nebo zcela postrádají. Typickým příkladem je zasněžená krajina se siluetami listnatých stromů, různé struktury, přírodní i umělé. Mnoho kamenů bylo také stvořeno jen v černé, bílé či šedé barvě.

Kámen na fotografii je vrstevnatý vápenec, kde se střídají tmavě šedé a téměř bílé vrstvičky. Kámen už je sám o sobě velmi fotogenický. V toto případě byl naaranžován do kompozice se starou černobílou litografii z poloviny 19. století zobrazující město Štramberk v průhledu portálu jeskyně Šipka. Obrázek byl záměrně díky malé hloubce ostrosti záběru rozostřen, zatímco kámen zůstal ostrý. Snímek tedy kontrastuje černou a bílou, dvěma zcela odlišnými objekty bez dalších barev a zároveň má působivou hloubku. Vyzkoušíte něco podobného také vyfotografovat?

FOTO: RNDr. Petr Zajíček