Dva pudlíci

Dva pudlíci? (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 8, čas expozice 1/2500 sekundy, ISO 200

OBRAZY NA OBLOZE

Obloha, to je filmové plátno nebo obrazovka. Každým okamžikem se na ní něco odehrává a každou chvíli je jiná. Je to nekonečný zdroj výjevů, obrazů.

Nejdynamičtějším prvkem na obleze jsou oblaka. Jejich poloha a tvar se mění každou sekundu. Pomaleji nebo rychleji. Zvláště v době tzv. instability teplotního zvrstvení v atmosféře kdy vznikají věžovité kupy a bouřkové mraky. Proudění vzduchu v různých výškách nad povrchem se mění, zrychluje a uvnitř těchto mraků sílí proud směrem vzhůru jako u vysavače. Tyto proudy drží kondenzovanou vodu v nejvyšších pozicích bouřkového mraku. Pokud tento stav trvá delší dobu vznikají kroupy, které pak s deštěm padají prudce dolů, poháněné obrácenými větry.

Mraky vytvářejí různé tvary a neskutečná podobenství. V dřívějších dobách vnímali lidé neobvyklé výjevy na obloze, včetně zvláštních mraků jako poselství nebo znamení.

Nedávno jsem při cestě domů autem zaznamenal tvorbu krásných mraků na západě. Na odpočívadle jsem zastavil a chvíli je pozoroval. Všude se tvořily bouřkové mraky, doprovázené věžovitými kupami. Udělal jsem pár snímků. Když jsem si je pak doma prohlížel na obrazovce, najednou se ze zlověstných mraků vynořily siluety dvou pudlů. Pozorování a fotografování mraků je velmi inspirativní.