Noční fotografie

Noční krajina Moravského krasu z rozhledny Podvrší (2017)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/28
Použitá clona 8, čas expozice 30 sekund, ISO 800
Stativ Manfortto.

NOČNÍ FOTOGRAFIE


V noci či k ránu, kdy je ještě tma, mohou vznikat jedinečné světelné scenérie. Atmosféru může dotvářet měsíční svit, blížící se východ slunce či umělé osvětlení. Při pořizování podobných snímků je nutné počítat s použitím stativu.


Příznivé a zajímavé světlené podmínky se v noci často vytvářejí v zimě za jasného počasí a mrazu. Vzduch je zpravidla křišťálově čistý, bez nežádoucího oparu. V takových podmínkách vznikla i tato fotografie pořízená k ránu z rozhledny Podvrší u Veselice. Záběr zobrazuje noční krajinu Moravského krasu s rozzářenými okolními obcemi. Čistota vzduchu byla tak velká, že se krásně podařilo zachytit i hvězdy na obloze. Focení noční oblohy s hvězdami vyžaduje správnou volbu času a clony a vysokého nastavení ISO. Čas expozice by neměl překročit řádově desítky sekund, protože hvězdy by pak byly rozmazány pohybem otáčení Země. Někdy je však rozmazání hvězd záměr fotografa, který naopak exponuje políčko celé desítky minut. Hvězdy na snímku pak vytvářejí dlouhé křivky, V případě, že se fotí oblast kolem hvězdy Polárky, pak tvoří soustředné kružnice.


Fotografování nočních záběrů je velmi zajímavé, často přináší úchvatné výsledky. Je však nutné zkoušet, zkoušet, zkoušet, i přes případné počáteční neúspěchy.