Staveniště

Rozestavěný silniční most v Blansku (2022).
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 5,6/80.
Použitá clona 16, čas expozice 1/250 sekundy, ISO 500.

STAVENIŠTĚ


I prostředí rozestavěných budov, mostů a dalších staveb může skýtat zajímavé záběry pro pořízení fotografie. Kompozice stavenišť mohou mít zajímavé struktury, geometrické tvary a neobvyklé barvy. I obyčejnější dokumentační či reportážní fotografie tohoto druhu může mít výtvarnou či uměleckou hodnotu.


Na snímku je záběr rozestavěného velkého mostu, který bude usnadňovat dopravu přes řeku Svitavu a železnici v městě Blansku. V tomto případě byl pro pořízení fotografie nasazen mírný teleobjektiv s ohniskovou vzdáleností 80 mm. Použití tohoto ohniska umocnilo mohutnost a monstróznost vlastního mostu a jeřábů nezbytných k složitému, sofistikovanému a přesnému posunování obří ultratěžké konstrukce.

Záběr byl pořízen za mlhavého počasí, které výrazně dokresluje ponurost a syrovost dané situace. S celkovým šedomodrým nádechem snímku zajímavě kontrastují probarvené podzimní stromy a reflexní bezpečnostní vesty pracovníků.


Jak se ukazuje, v každém prostředí a za každé situace je skoro vždy možné najít zajímavé kompozice k pořízení fotografií.