Mosty a lávky

MOST PŘES ŘEKU, NÁRODNÍ PARK DIVIDAL, NORSKO (2000)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye"
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto, samospoušť

MOSTY A LÁVKY

Přemostění mívá různou podobu. Může to být silné lano, kláda, lávka, žebřík nebo most. Zkracuje vzdálenost a usnadňuje přístup přes těžký terén. Tím místem, které je nutné překonat, bývá nejčastěji údolí s řekou, kaňon, jiná cesta, železniční trať.

V divoké přírodě se jedná o lávky nebo mnohdy houpající se lanové mosty. Turistické stezky a cesty v různých destinacích jsou samozřejmě vybaveny zpravidla pohodlným přemostěním. Kupříkladu v Norských parcích je na dlouhých trasách nespočet dřevěných můstků a lávek. A často jsou s blízkým okolím velmi fotogenické.

Při fotografování mostů a dalších typů přemostění je často možné experimentovat a místo zachytit z různých úhlů a vzdáleností. Vhodné je umístění postavy a most lze fotografovat v polodetailu či v celkovém pohledu s širším okolím.

Na snímku je most přes řeku v národním parku Dividal v severním Norsku. Záměrem bylo zachytit dramatičtěji celý most v kompozici s řekou, kterou překonává a širší okolní krajinou. Při použití objektivu „rybí oko“ je záběr samozřejmě trochu zkreslen, ale v záběru je vše zachyceno.