Krása graffiti

Street photo, Kampa, Praha (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 13, čas expozice 1/160 sekundy, ISO 1600

KRÁSA GRAFFITI

Graffiti jsou často nežádoucí a jindy přínosné. Jde o to najít společnou cestu různých skupin lidí a vzájemný respekt. Historické památky, budovy a zdi, i novostavby ty měly být pro sprejery tabu. Myslím, že dobrý sprejer si toto uvědomuje a má úctu k hodnotám. Ale některé plochy zdí mají ten správný potenciál. A i když je to někdy na hraně, kvalitní graffiti taková místa pozvednou.

Zajímavě pojatý obraz na stěně vytvořený barvami ve spreji má svoji hodnotu. A co víc, může posloužit fotografovi jako velmi působivé pozadí. Stačí najít zajímavou plochu nebo její část. Kreativita pak nezná mezí. Portréty, celkové fotografie člověka nebo slupin lidí. Fotografie pak dostávají nový rozměr a neotřelou atmosféru.

Při fotografování osob, portrétů na pozadí graffiti vyžaduje kreativitu v outfitech. Barvy mohou ladit nebo mohou být diametrálně odlišné. Chce to vždy nápaditost a hledání neobvyklých kompozic.

Graffiti jsou na mnoha místech. Lze je považovat za venkovní ateliér. A dostupný pro každého fotografa. A tvůrce graffiti jistě potěší, že jeho dílo poslouží dalším umělcům.