Krása pasáží

PASÁŽ V PALÁCI ADRIA, PRAHA (2022)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye"
Použitá clona 13, čas expozice 1/160 sekundy, ISO 12500

KRÁSA PASÁŽÍ

Pasáže v historických budovách měst jsou překrásné. V chodbách skrz domy nebo bloky budov se lesknou prozářené výkladní skříně obchodů. Stěny pasáží jsou zdobné, doplněné řadou krásných svítidel a dekorativních doplňků.

V centru Prahy, zvláště kolem Václavského a Staroměstského náměstí jsou desítky takových pasáží. Jedna z nich je v budově paláce Adria propojující Národní třídu a Jungmannovu ulici.

Palác byl postaven v letech 1923 – 24 ve stylu rondokubismu. Stavbu navrhli architekti Josef Zasche a Pavel Janák. V současné době se zde nachází např. divadlo Bez zábradlí.

Pasáže jsou atraktivními místy k pořizování fotografií. Komponovat lze například různé průhledy, většinou směrem do ulice, nebo vlastní prostory, jejich části či detaily dekorací. Na snímku je zachycena stropní část a ochoz prvního patra v hlavní prostoře pasáže v paláci Adria.

K pořízení snímku byl použit objektiv rybí oko, který tak podtrhl kruhový tvar části této prostory. V jediné pasáži lze pořídit velmi pestré portfolio snímků. Jsou volně dostupné a jejich fotografování není nijak omezeno.

Výhodou pasáží je i to, že tu lze fotit za jakéhokoliv počasí.