Krása železa

Krása železa (2022)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/105 Micro
Použitá clona 8, čas expozice 1/250 sekundy, ISO 400
Tři externí světla.

VĚCI PLOVOUCÍ V PROSTORU

Fotografie má obrovské možnosti. Při kreativní práci se světlem, clonou i časem, lze vytvářet i iluze. Chce to experimentovat a zkoušet. Jedním ze zajímavých kouzel je, nafotit věci tak, jako by levitovaly v prostoru. Cožpak o to. Nafocené objekty se dají v grafickém programu „ořezat“ a vložit kamkoliv, do jakéhokoliv pozadí. Ale dobrý fotograf umí takový obraz nafotit, aniž by bylo nutné do něj později zasahovat.

Jednou z možností je, použít jako podklad nejlépe černý samet. Objekty je pak nejlépe posadit na nějaké podstavce menšího rozměru, aby nebyly v průmětu záběru vidět. Když se pak zaostří přesně na objekty a použije menší clonové číslo (např 4 nebo 5,6), je záruka, že světlo pohlcující samet se promění v nezaostřený černý prostor a nafocené věci působí, jako by opravdu levitovaly.

Zajímavého efektu lze docílit i za použité bílé průsvitné plochy, jako na snímku. Na tu průsvitnou plochu byly položeny kancelářské sponky. Dvě železné koule pak položeny na stojící úzké válečky, aby byly koule dál od plochy. Zaostřilo se na koule, takže průsvitná plocha se sponkami zůstala neostrá. Všechny věci pak při správném nasvětlení vypadají, jako by pluly v prostoru.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček