Kudlanka nábožná

Kudlanka nábožná (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85 + mezikroužek
Použitá clona 8, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 16 000

NECHTĚNÍ DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Stává se to vlastně pořád. Mouchy, můry, komáři a další podobný hmyz často zavítá do našich příbytků. Většinou tato drobná zvířátka nejsou vítána. Stejně tak jako pavouci, moli a další, kteří se snaží ve vnitřních prostorách domů a bytů zabydlet.

Občas se objeví i trochu neobvyklí návštěvníci jako třeba kudlanka nábožná, kterou ani venku nepotkáváme tak často. Nutno poznamenat, že kudlanka nábožná je jediným druhem z řádu kudlanek, který žije na našem území. Kudlanky jsou dravci, kteří se živí drobným hmyzem. Stavba jejich těla připomíná stéblo trávy, což působí jako mimikry, aby mohly nenápadně číhat na kořist. Samičky kudlanek jsou kanibalové, po páření samečka sežerou. Na Zemi žije přes 2 500 druhů a největší z nich dorůstají délky až 25 cm.

Kudlanky jsou vděčným objektem k fotografování. Kromě toho, že jsou velmi fotogenické, při číhání na kořist se nehýbou a dá se říci, že pózuji. K pořízení fotografií kudlanky je vhodný makroobjektiv, nebo alespoň objektiv s režimem makro. Při vhodném nastavení expozice není ani nutné použití stativu. Důležité je nastavení krátkého času expozice, cca 1/125 sekundy a kratší (dle ohniskové vzdálenosti objektivu). Než tedy chytíme a vypustíme zpět do přírody zajímavý hmyz, který k nám zavítá, máme vzácnou příležitost jej vyfotografovat.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček