Jeskynní ledopád

LEDOPÁD V JESKYNI RUDICKÉ PROPADÁNÍ (2003)
Fotoaparát Nikon FM-2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto, dva fotografické blesky.

Jeskynní ledopád

Ledopády jsou mimořádně krásné zimní útvary. Vysoké zamrzlé vodopády či ledové stěny jsou atraktivní pro horolezce a alpinisty. Pomocí maček a útočných cepínů je snadno zdolávají. A co teprve, když se jedná o ledopád hluboko v jeskyni?

Podzemní systém Rudické propadání – Býčí skála v Moravském krasu je druhou nejdelší jeskynní soustavou v České republice. Má délku přes 17 kilometrů a to zde ještě nebylo objeveno vše. Jeskyně začíná v ponorové oblasti Jedovnického potoka, který se propadá do země pod obcí Rudice. Má dva vchody. Ten výše položený je suchý, spodní vchod je vlastním propadáním, tedy do něj teče potok.
Padá několika propastmi až na podzemní řečiště.

V období dlouhých hlubokých mrazů dochází k situaci, že vody Jedovnického potoka proudícího do jeskyně postupně zamrzají a vytvoří několik ledopádů, v některých částech až desítky metrů vysokých. Taková situace nastala i v roce 2003 a proběhlo zde několik speleologických akcí, během kterých byly ledopády shora zdolány až na dno propastí. Podařilo se také pořídit i několik fotografií z jedné takové akce.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček