Motivy v sídlech vesničanů

NA NÁVŠTĚVĚ U MÍSTNÍCH LIDÍ V HERCEGOVINĚ (2003)
Fotoaparát Nikon FM - 2, objektiv Nikkor 2,8/28
Film Fujichrome Velvia ISO 50

Motivy v sídlech vesničanů.

Malé vesničky kdekoliv na světě jsou malebné a mají velké kouzlo. Místní lidé jsou zpravidla pohostinní a rádi pozvou cestovatele k nim do domu. A třeba dovolí i fotografovat. Jsou hrdi na své sídlo a na snímcích by pak neměli chybět.

Desítky podobných zkušeností jsem zažil při opakovaných cestách na Balkán. Ať už to bylo v Černé Hoře, Hercegovině, Makedonii či Albánii, v odlehlých vesničkách jsou lidé otevření a pohostinní.Nabídnou vodu, čaj, kávu, pálenku a často i jídlo.

Během biospeleologické expedice do krasových oblastí Hercegoviny jsme se s mým kolegou setkali v jedné vesničce v místní hospůdce s milými lidmi. Když jsme hovořili o jeskyních, sdělili nám, v blízkosti jejich sídla jedna zajímavá jeskyně je. Po domluvě jsme přijeli k jejich domu s verandou, velkou zahradou a sadem. Společně jsme vyrazili ke vchodu do jeskyně, kde jsme udělali zevrubný průzkum. Poté jsme byli pozváni k nim do domu a pobyli s nimi krásné chvíle.

Fotograf na takovém místě, by měl mít hluboký respekt k lidem, kteří otevírají své soukromí. Vždy je vhodné se zeptat a do kompozic začlenit i hostitele. Jako na této fotografii, ze které vyzařuje radost a pohoda.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček