Choroše

Choroš Troudnatec kopytovitý (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 16, čas expozice 1/320 sekundy, ISO 1600


CHOROŠE


Choroš je rod stopkovýtrusných hub. Plodnice rostou ze dřev a nebo jiných rostlinných zbytků. Choroše potkáváme v lese na padlých, odumřelých nebo odumírajících kmenech stromů. Pokud se na kmenu jinak zdánlivě zdravého stromu objeví plodnice choroše, je zřejmé, že strom není zdravý a je náchylnější k pádu např. během silného větru.


Chorošovité houby jsou mimořádně přátelské k fotografování. Jsou statické, mnohdy hezky pobarvené, a také dostatečně velké, takže k pořízení snímků není zapotřebí speciální technika. Někdy se fotograf spokojí s venkovní difúzním světlem, jindy je přínosné plodnice chorošů jemně dosvítit.


Na snímku jsou plodnice choroše druhu Troudnatec kopytovitý. Houba je to nejedlá, ale v dřívějších dobách se používala k rozdělávání ohně; plodnicemi lze také desinfikovat rány nebo zastavit krvácení.


Dlouhé procházky podzimním lesem jsou pro fotografa velmi inspirativní. Záběrů a kompozic v něm lze najít nespočet. Od celkových záběrů, polodetailů až po detaily. A choroše na odumírajících nebo padlých kmenech stromů mohou být velmi fotogenické.