Snová fotografie

Sen nebo skutečnost? (2022)
Fotoaparát Flexaret
Použitý film: Fomapan, ISO 400
Stativ Manfrotto, dvě externí světla.

SNOVÁ FOTOGRAFIE

Někdy můžeme spatřit fotografie, které vypadají, jako ve snu. Mírně rozmazané, jemné, pomíjivé, rozplývající se. Snové záběry vznikají často v přírodě, na mýtině, palouku, v plytkém údolí, kde se válí opar či pruhy mlhy. Výjevy jako ze snu se mohou vytvářet také ve starých uličkách při večerní atmosféře. Vytvoření takových záběrů můžeme i napomoci použitím změkčujících filtrů. Jindy vznikne snový záběr zcela náhodou, kdy to fotograf nečeká.


To je případ i této fotografie vzniklé v ateliéru pří fotografování svítidel. Některé kompozice s lustry či lampami byla tak neobvyklé a působivé, že se fotografovaly jednak barevně profesionálním digitálním fotoaparátem, a zároveň se vybrané záběry vyfotily fotoaparátem Flexaret na citlivější černobílý film.

Ostrá světla nádherného rozsvíceného lustru vytvořila na citlivé vrstvě filmu zvláštní světelnou auru, která se rozlila do většiny plochy fotografie. Náhodně tak vznikl krásný záběr, jako ze snu. Použitím citlivějšího filmu (ISO 400) se podařilo docílit i většího zrna, které snovou atmosféru podpořilo.