Houby kam se podíváš

Hnojník obecný (2022)
Fotoaparát: Nikon D 850, objektiv Nikkor 1,8/50, mezikroužek
Použitá clona 4, čas expozice 1/640 sekundy, ISO 800.

 HOUBY KAM SE PODÍVÁŠ

Houby jsou krásné a velmi fotogenické. Tedy pokud nerostou v domě. Je nesmírně zajímavé, kolik druhů těchto nízkých rostlin je oficiálně popsáno a kolik druhů jich ve skutečnosti existuje. Prameny uvádějí, že bylo popsáno cca 150 000 druhů hub a dle vědeckých odhadů jich ve skutečnosti existuje pře 6 milionů. Nám nejvíce známé houby vytvářejí velké plodnice. Hřiby, muchomůrky, bedly, holubinky a mnohé další. Existuje také mnoho druhů dřevokazných hub a specifickou skupinou jsou mikroskopické houby.


Zvláště teď na podzim nacházíme krásné plodnice hub v lesích, na loukách v zahradách. Některé jsou více známé, jiné méně. Pro fotografy jsou houby vděčným objektem, protože pokaždé jsou plodnice a jejich skupinky jiné, v jiných proporcích, tvaru a uspořádání. Houby mají také krásné odstíny barev. Jemně pastelové i syté


Na snímku je hnojník obecný. Je trochu podobný bedlám a mladší nezčernalé plodnice jsou jedlé a chutné. Nutno poznamenat, že by se měly nasbírané hnojníky zpracovat co nejdříve. Vyfocení exemplář měl ještě den předem uzavřený klobouk a v den kdy byl vyfotografován už byl rozevřený a ze spodní části zčernalý.


Plodnice hub rostou a mění svůj tvar velmi rychle. To je důležitá informace pro konzumenty i fotografy.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček