Pavučina v noci

Pavučina v noci (2022)
Fotoaparát: Nikon D 850, objektiv Nikkor 1,8/50, mezikroužek
Použitá clona 5,6, čas expozice 1/50 sekundy, ISO 16000.
Stativ Manfrotto

PAVUČINY


Struktury, které dokážou pavouci vytvořit z extrémně tenkých a zároveň neuvěřitelně pevných vláken, jsou mnohdy fascinující. Pavučiny mají různé podoby, ty nejznámější jsou kruhovitě paprsčitě uspořádané.
Fotografování pavučin je zpravidla velmi komfortní. Nutno však pamatovat na to, že pavučiny se chvějí i v jemném vánku, takže je nutné exponovat krátkými časy. Od 1/100 sekundy a kratší. Pavučiny nejlépe vyniknou na tmavém rozostřeném pozadí a také např. prozářené v protisvětle slunečních paprsků.

Na snímku je pavučina i s pavoukem fotografovaná večer. Světlo, které ji prozářilo a je patrné ve spodní části snímku vychází z venkovní pouliční lampy. Velmi krásné jsou také pavučiny vytvořené troglofilními a či troglobiontními pavouky ve sklepích, štolách či jeskyních. Při fotografování je pak nutné prozářit pavučinu vlastním světelným zdrojem. Fotografických inspirací je nekonečno. Pavučiny vytvářejí pavouci pořád a na mnoha místech v přírodě i zastavěných částech. Pokaždé je velikost, tvar a uspořádání pavučin jiné.