Kameny z pole

Úlomek vavřineckého vápence nalezený na poli (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85, mezikroužek
Použitá clona 2,8, čas expozice 1/160 sekundy, ISO 12800

KAMENY Z POLE


Pole, to je archiv. To je pokladnice, sběrné místo, které má paměť. Na poli nacházíme úlomky hornin z jeho podloží i doklady lidské činnosti od pravěku až po současnost. Na jenom místě na poli můžeme najít pěstní klín, středověkou keramiku nebo nedávno ztracený mobil.

Je velmi zábavné a zajímavé chodit třeba na podzim po zoraném a povláčeném poli. Jen povrchovým sběrem, můžeme najít poklad, nebo třeba krásný kámen.

Kameny z pole jsou často zajímavě ohlazené, dlouhodobou činností mrazu a vody omleté a opracované. Na snímku je zajímavě strukturovaný úlomek vavřineckého vápence. Tato hornina, stará téměř 400 milionů, která tvoří oblast Moravského krasu, vznikla postupným usazováním vápnitých schránek mořských živočichů v období devonu.

Vápence tvoří ucelené souvrství několika časových úseků sedimentace, přičemž vavřinecké vápence jsou ty nejstarší. Po ústupu moře začala povrchová a atmosférická voda mocné vrstvy vápenců postupně rozpouštět a začaly v nich vznikat rozsáhlé jeskyně a propasti.


Každé pole v různých částech naší Země uchovává doklady přírodní i kulturní historie. Procházka po poli se tak stává cestou do minulosti nedávné i pravěké.