Světlo na konci tunelu

Staré podzemní schodiště, Gruzie (2017)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye"
Použitá clona 5,6, čas expozice 1/30 sekundy, ISO 1250

SVĚTLO NA KONCI TUNELU


Štoly, chodby, vnitřní schodiště, to vše jsou objekty z velké části skryté. Vždy mají však nějaký vstup z venkovního prostoru. Fotografování těchto prostor je velmi inspirativní. Je moc zajímavé hledat v takových místech různé kompozice.


Někdy je nutné vnitřní části těchto pros uměle nasvítit, jindy je dostačující sloup denního světla vycházející ze vstupu. Nutné je však počítat s tím, že v místo, ze kterého světlo vychází, bude přesvětlené. To někdy nemusí být na škodu, bílé světlo může působit jako vstup do jiné dimenze. Při fotografování štol a chodeb je vhodné použít širokoúhlý objektiv, který na fotografii podtrhne dynamiku kompozice.


Tato fotografie byla pořízena ve staré pevnosti v jihozápadní Gruzii. Je nutné zmínit, že v této krásné kavkazské zemi se střetávaly rozličné národy a kultury už od starověku. Zasahovala sem říše Římská i Osmanská. V Gruzii se nachází obrovské množství kulturních památek z různého období. Nelze také opomenout krásné a divoké přírodní oblasti od poloh v nížinách a po nejvyšší vrcholky Kavkazu.