Vizitka geodeta Rytíře Kořistky

Vizitka geodeta Rytíře Kořistky
S osobním vzkazem. A kartografická lupa.

NAVŠTÍVENKY ZNÁMÝCH OSOBNOSTÍ

Navštívenka neboli vizitka. Kartička dříve jen se jménem, dnes s řadou kontaktních údajů. Když se někde objeví vizitka se zajímavým jménem, jdu po ní. Jako v tomto případě.

Karel František Edvard rytíř Kořistka byl velmi známý geodet, kartograf, pedagog a politik. Studoval matematiku, fyziku a astronomii. Své technické schopnosti podpořil na báňské akademii v Báňské Štiavnici. Podílel se na zeměměřičství v českých zemích a založil české zeměměřičské názvosloví. Jeho jméno je spojeno i s Moravský krasem, kde prováděl podrobnou nivelaci území.

Když se objevila na internetu nabídka k prodeji Kořistkovy vizitky a rukopisným vzkazem, neváhal jsem a rychle kontaktoval prodejce. Byl to starý pán z Prahy. Domluvili jsme se na podmínkách. Zásilka však musela být odeslána poštou, protože cestu do Prahy jsem z Moravy neplánoval. Navíc, přestože šel dopis s vizitkou doporučeně, starý pán mi nebyl schopen poslat sledovací číslo zásilky. Vzhledem k tomu, že to bylo asi týden před Vánoci, kdy pošty praskají ve švech, byl jsem trochu nervózní. Nakonec zásilka s velkým zpožděním dorazila. Jsem za tento úlovek velmi rád.