Fotografie z krypty v kostele Panny Marie Vítězné

Město Praha je spojeno s mnoha významnými symboly. Jedním z nich je i soška Pražského Jezulátka; sice nevelká svými rozměry, ale významná právě svojí symbolikou.

krypta_mala (710 × 491 px)  

Je umístěné v kostele Panny Marie Vítězné. Ten má v současné době ve správě řád Bosí karmelitáni. Samotný kostel je nesmírně krásná a významná památka s bohatou vnitřní výzdobou. Je přístupný pro poutníky celého světa.

Dostalo se nám příležitosti navštívit veřejnosti nepřístupnou část kostela a tou je krypta. Je to uzavřené místo, kde odpočívají v pokoji vybraní členové řádu a také někteří významní občané samotného města.

Podařilo se nám, s laskavým svolením, pořídit a publikovat řadu snímků těchto výjimečných prostor. Jsou zde působivá malá zákoutí, rozlehlejší prostory s krásnými propracovanými klenbami a také několik míst, kde jsou v zazděných výklencích uloženy ostatky. Na samotné omítce jsou pak nápisy zaznamenávající údaje o každém zesnulém. V jedné části jsou také v řadách vystaveny rakve. V některých z nich jsou vidět mumifikované a velmi zachovalé tělesné ostatky.

Cílem naší práce bylo vhodným způsobem vyfotit části těchto prostor. Pomocí přídavných svítidel osvětlit profily navazujících chodeb a výklenků, které ve výsledku poskytnou na fotografii obraz, navozující trochu tajemnou atmosféru samotné scenérie.

14.krypta_ (710x452)  

12.krypta_ (710x452)

Při sestupu do tohoto podzemí je zřejmé, že je často využívané. Je zde jen to, co tu má být. Vzduch není zatuchlý, protože podzemní komplex má dva vchody, a tak člověk nemá nepříjemné pocity. Vidíme na mnoha místech rozmístěné svíčky. Od naší průvodkyně se dozvídáme, že tu pořádají s dětmi naučné činnosti, při kterých se také věnují fotografování těchto akcí.

11.krypta_ (710x452)

10.krypta_ (710x452)

V zadní místnosti jsme pořídili několik fotografií, které ukazují, jak je tato část situována a vypovídají o charakteru prostor. Mimořádně působivá je zvlněná hlinitá podlaha, která naznačuje, že místnosti byly od počátků aktivně využívány.

9.krypta_ (710x452)  

Další snímky se týkají různých výklenků a navazující klenby tohoto komplexu. Používáme rozdílné intenzity světla pro získání hloubky a plasticity obrazu. Využíváme také různou barevnou teplotu světel, která dává fotografiím zvláštní nádech.

8.krypta_ (710x452)  

7.krypta_ (710x452)  

Velmi působivý je snímek paralelně uložených schránek na ostatky lemující z obou stran hlavní chodbu. Zde se pracovalo s protisvětlem, které působivě osvětlovalo spodní části rakví.

6.krypta_ (710x452)  

Další výzvou bylo vyfocení nápisů na zdech tak, aby výsledek evokoval perspektivu samotného uspořádání v místnosti. Vyfotografovali jsme klenbu s nápisy v celkovém pohledu a některé části v polodetailu

5.krypta_ (710x452)  

4.krypta_ (710x452)  

3.krypta_ (710x452)  

1.krypta_ (710x452)  

2.krypta_ (710x452)

Poslední fotografovaný výklenek je zároveň chodbou, kudy se do krypty vchází. Samotná tato část je velmi působivá a pomocí světel lze dokreslit její neobvyklost. Jako by člověk přicházel z obrazu.

krypta _24 (350 × 525 px)  krypta _25 (350 × 525 px)  

V těchto prostorech se nachází tolik možností, jak pořídit působivé fotografie, že by člověk zde, v tichu a respektu k tomuto místu, mohl strávit týden intenzivní práce. Neskutečné krásné práce.

Tímto velmi děkujeme celému řádu Bosí karmelitáni a také naší trpělivé průvodkyni, paní Monice Ciklerové, za umožnění toho nezapomenutelného počinu právě na tomto místě.

Fotografie prováděl a řídil pan Petr Zajíček. Má dlouholeté zkušenosti s fotografováním a osvětlováním podzemních prostor. Asistovala Dagmar Toušková.

Použitá technika:
Fotoaparát: Nikon D850
Objektivy: Zeiss 3,5/18 a Nikkor 2,8/28
Stativ Manfrotto

Použitá clona 16
Čas expozice: od 2,5 sekundy až po 1/50 sekundy
Použité ISO od 1250 do 8000


ODKAZ: www.pragjesu.cz