Struktury na ledovci

Detail ledovce Werenskiold, Špicberky (1999)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Angénieux 2,3/180
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto.


STRUKTURY NA LEDOVCI


Ledovec je obrovská masa ledu, vyplňující horská údolí, překrývající hory nebo pokrývající celé části kontinentů. Prodělávají dramatické změny, pohybují se, unášejí tisíce tun kamení v podobě suťovišť zvaných morény a voda v nich modeluje kaňony, tunely a celé jeskynní systémy.

Pohybem ledovce praskají a utvářejí se nich soustavy trhlin mnohdy několik kilometrů hluboké. Ledovec prodělává zajímavé proměny světla. Bývá bílý, šedý i v krásných odstínech modré a zelené barvy.


Vrásčitá a strukturovaná tvář ledovce je dobře patrná z velké dálky a nejlépe v období, kdy na ledovci neleží sníh. Ten totiž zapadne do všech nerovností a ledovec pak vypadá jako bílá mírně zvlněná plocha.


Když sníh odtaje a povrch ledovce omyje déšť, případně za mrazu silný vítr vyfouká všechen sníh, v šikmém světle krásně vyniknou všechny struktury, které ledovec uchovává. Pokud se vyfotografuje detail ledovce, bez okrajů, kompozice vytvářejí zajímavé strukturované obrazy.

Snímek ukazuje část povrchu ledovce Werenskiold na Špicberkách s množstvím trhlin utvořených v různých směrech. Plasticitu záběru umocnilo šikmé protisvětlo slunečních paprsků.