Stožáry vysokého napětí

STOŽÁR VYSOKÉHO NAPĚTÍ, ČERNÁ HORA (2010)
Fotoaparát Nikon D3X, objektiv Nikkor 2,8/16 "fish eye"
Požitá clona 11, čas expozice 1/40 sekundy, ISO 200.

Stožáry vysokého napětí.

V dětských letech mě mohutné stožáry vysokého napětí fascinovaly. Jejich tvar a monstróznost ve mně vyvolávaly zvláštní pocity. Kdykoliv jsem jel s rodiči na výlet nebo na dovolenou a silnici křižovalo vedení vysokého napětí, poprosil jsem o malé zastavení a šel jsem vždy až ke stožárům.

Tyto pevné konstrukce, které nesou těžké vodiče a musí odolat povětrnostním podmínkám mohou být zajímavé i jako fotografické objekty. Často vznikají zvláštní kompozice při pohledu na stožáry v krajině z větší vzdálenosti, nebo na samostatné sloupy či různé neobvyklé záběry, jak například tento podhled. Stožár mne zaujal na speleologické expedici do Černé Hory v roce 2010. Elektrické vedení procházelo nedaleko našeho bivaku.

Za použití objektivu rybí oko při pohledu ze spodu vnitřkem konstrukce vznikla nesmírně zajímavá kompozice a také struktura. Rybí oko způsobilo optické zkreslení, že dolní pasáž stožáru má velké proporce a dál od objektivu se rapidně zužuje.

Vedení vysokého napětí s množstvím drátů a stožárů, nebo podobné konstrukce či stavby čím dál častěji znehodnocují pohled do krajiny. Přesto v nich může fotograf najít zajímavé záběry a udělat tak z nevzhledných věcí zajímavé a mnohdy pěkné.