Krása geometrických tvarů

Pyramida z šungitu (2022)
Fotoaparát: Nikon D3X, Objektiv Nikkor 35 - 80, použité ohnisko 80 mm, makro režim.
Použitá clona 13, čas 1/160 sekundy, ISO 1250.
Reflektor zleva + odrazná deska.

KRÁSA GEOMETRICKÝCH TVARŮ

Geometrické tvary jsou velmi harmonické a fotogenické. Mohou tvořit pozadí podkladu nebo jsou hlavním motivem fotografovaného objektu. Na snímku je vyřezaná a vyleštěná pyramida, tedy čtyřboký jehlan z horniny zvané šungit.


Objekt na fotografii byl posazen na 10 cm vysoký váleček, aby pozadí bylo možné rozostřit. Ostrá tak zůstala pouze pyramida. Aby byl zvýrazněn dokonalý geometrický tvar, dvě protilehlé plochy byly osvětleny, další dvě zůstaly ve stínu, čímž vznikl krásný kontrast.


Kolem horniny šungitu existovaly od jisté doby domněnky o jejím léčivém účinku. Jedná o zvláštní neporézní kámen, tvořený několika uhlíkovými minerály obsahující molekuly specificky uspořádaných atomů uhlíku (tzv. fullereny). Hornina vznikla před cca 2 miliardami let patrně z mikroskopických mořských řas a má schopnost čistit vodu. Car Petr Veliký založil v 18. století šungitové lázně, kde se léčily hlavně děti. Dnes je šungit využívám v alternativní medicíně, ale také jako izolační materiál. Šungitové kameny působí jako neprůsvitné černé kameny se zvláštním kovovým leskem.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček