Kapky na jeteli

Kapky na jeteli (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50 + mezikroužek
Použitá clona 16, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 8000

KRÁSA KAM SE ČLOVĚK PODÍVÁ


I obyčejné věci mohou být neobyčejně krásné. Třeba v detailním pohledu. Struktura dřeva, kamene, zdi… Les, louka, náměstí, hřbitov a další místa, to vše skrývá spoustu objektů k fotografování.


Kapky rosy či padlého deště, dokáží neskutečně oživit různá zákoutí. Velmi krásné jsou např. orosené pavučiny, tráva nebo v tomto případě trojlístek jetele. Zajímavá je skutečnost, že fyzikální sily uvnitř velmi malých kapek vody dokáží kapky udržet ve tvaru koule. Jakmile je kapka větší, deformuje se gravitací.


V případě této fotografie byl záměr ponechat malou hloubku ostrosti, takže ostrá je jen část trojlístku. Postupné rozostření okrajových částí jetele dodal záběru větší plasticitu. Optimální zvětšení bylo docíleno použitím středně širokého mezikroužku mezi tělem fotoaparátu a základním objektivem. Malý problém dělal občasný vítr, který rostlinkou jemně pohupoval, proto byl záběr pořizován bez stativu. Nastavením vysoké citlivosti ISO a krátkého času expozice není tedy obraz rozmazaný pohybem.


Stále je to o tom, dívat se kolem sebe a hledat různé obrazy. V celcích, polodetailech i detailech a nebát se zkoušet. Obrnit se trpělivostí a při nezdaru znovu zkoušet. O tom je fotografie.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček