Fotka z mého balkónu

Pohled z mého balkónu (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv: Angénieux 2,3/180.
Použitá clona 22, čas expozice 1/125 sekundy, ISO 400.
Polarizační filtr.

ZAČNĚTE FOTIT KOLEM SEBE!

Každý fotograf se musí naučit pracovat v jakémkoliv prostředí a podmínkách. Někdy je focení komfortní, vše je jak naservírované, pozadí, popředí, světlo, dostatek času a prostoru. Jindy je nezbytné fotit ve ztížených podmínkách, za chodu, bez pomoci. Přijde fotozakázka, tohle a tohle musí fotograf zvládnout kvalitně nafotit, např. uprostřed výrobní haly plné nepořádku a rušivých elementů.

Vše jde ale natrénovat. Když jste doma, v jakoukoliv dobu, zkuste si říci: „Teď v těchto světelných podmínkách a v tomto počasí se podívám postupně ze všech oken či balkónu a zkusím najít zajímavý motiv, který vyfotím.“ Je jasné, že někdo to bude mít složitější (spodní patro činžáku v ulici) a někdo snazší (osamocený dům na kraji vesnice). Ale najít určitě něco zajímavého lze vždy.

Pokud není možné vyfotit krásně nasvětlený výhled do krajiny nebo na okolní domy ve městě, zkuste hledat polodetaily, detaily, situace, nebo alespoň zajímavou kompozici, kterou třeba docílíte nakloněním fotoaparátu. Používejte zoom nebo vyměňujte objektivy podle toho, jak je motiv z pohledu okna nebo balkónu velký. Dívejte se do okolí jinýma očima. Hledejte zvláštní tvary, kombinace barev, strukturu či světelné odlesky. Tímto lze trénovat hledání zajímavých motivů a neobvyklých kompozic obrazu.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček