Domácí poklady

Starožitný heliograf (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 8, čas expozice 1/200 sekundy, ISO 6400

DOMÁCÍ POKLADY

Objekty k fotografování lze najít na různých místech. Mimo jiné i doma. Lampy, dekorace, hodiny, přístroje, to vše se může naaranžovat a vyfotografovat. I třeba neobvyklým způsobem. Fotografie takovýchto objektů mohou sloužit k ilustrativním účelům. Navíc, fotograf se naučí aranžovat, vybírat vhodné pozadí a tvořit kompozici záběru.

Velmi zajímavé a dekorativní jsou starožitné meteorologické přístroje. Teploměry, barometry, anemometry. Nejen, že jsou vzhledově zajímavé, ale pokud nejsou poškozené, spolehlivě fungují.

Na snímku je již nepříliš známý přístroj na měření délky slunečního svitu. Nazývá se heliograf nebo též slunoměr. Hlavní část tvoří skleněná koule, která promítá sluneční kotouč na pruh papíru přichycený na konstrukci ve tvaru půlkruhu. Ve chvílích, kdy svítí Slunce se na papír vypálí stopa, která se posunuje zároveň s pohybem slunce.

Každý fotograf by si měl projít skříně, šuplíky či vitríny a najít v nich něco hezkého, zajímavého.  A pak zkusit experimentovat tím, jak poklad domu co nejlépe vyfotografovat.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček