Atmosféra s mlhou

Mlžné ráno ve Vavřinci (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Angénieux 2,3/180
Použitá clona 16, čas expozice 1/500 sekundy, ISO 2500

ATMOSFÉRA S MLHOU

V této rubrice už dříve byl příspěvek s fotografií ve večerní mlze. Podzimní atmosféra s hustou mlhou je však nesmírně působivá i ve dne. Krajina, stromy a další objekty se v různé vzdálenosti od fotografa zvolna ztrácejí v poloprůhledné difúzní cloně. Různými kompozicemi lze docílit zajímavých scenérií, polostínů a efektů.

Více hustá mlha umožňuje vytvořit neutrální rozptýlené pozadí za fotografovaným objektem, přestože tam ve skutečnosti není. Někdy je také velmi působivé, když objekty v pozadí se skoro ztrácejí, zatímco objekt či objekty v popředí ostřeji krystalizují z mlžné clony.

A to je případ i tohoto snímku. Výrazný strom v popředí a jen náznak dalších stromů v mlze ve větší dálce. Na tomto snímku je i přiznáno popředí hezky zbarveného pole s rostoucím ozimem. Záměrem bylo kompozici okrajem pole říznout v polovině záběru.

Nutno zdůraznit, že použití teleobjektivu se mlžná vrstva znásobuje. Také je důležité říci, že působivý okamžik vytvořený mlhou může mít krátké trvání. Mlha má různou hustotu dochází k jejímu přelévání. Za velmi krátkou dobu může být viditelnost mnohem menší nebo se naopak vzduch rychle projasní. Při pořizování snímků v mlze platí tedy nejen trpělivost, ale i pohotovost.