Světla, stíny a barevné vitráže v nitru starého kostela.

Světla, stíny a barevné vitráže v nitru starého kostela.

Město Kolín bylo založeno prokazatelně před rokem 1261 patrně Přemyslem Otakarem II. Historické jádro je dobře zachováno a má status městské památkové rezervace. Kromě řady dalších památek je jednou z nejvýznamnějších raně gotický kostel Sv. Bartoloměje.

Sv Bartolomej 5  Sv Bartolomej 2

Byl postaven v polovině 13. století na místě staršího kostela, o čemž svědčí archeologické nálezy. Jako řada další našich památek však původní stavba podlehla požáru. Jeho obnovu inicioval roku 1360 Karel IV. a k tomu využil služeb svého dvorního architekta Petra Parléře.

Sv Bartolomej 6

Bylo to přesně v době, kdy Parléř řídil stavbu chrámu Sv. Víta v Praze. Hlavní stavba se dochovala dodnes, i když vnitřní vybavení včetně vzácného zvonu a orloje bylo zničeno při rozsáhlém požáru města v roce 1796.

Sv Bartolomej 4  Sv Bartolomej 3  

V současné době probíhají v kostele rekonstrukce, přesto bylo možné po domluvě do nádherného interiéru kostela nahlédnout a pořídit několik fotografií. Velmi působivé jsou barevné skleněné vitráže oken, stejně jako mosazné lustry. Hra světel a stínů v klenbách tří lodí je skutečně neopakovatelná.

Sv Bartolomej 1

Všechny snímky byly pořízeny fotoaparátem Nikon D850, bez stativu, objektivy Nikkor 1,8/50 a 2/85. Vzhledem ke světelným podmínkám bylo použito vysoké ISO v rozmezí 5000 – 10000.

Snímky pořídil Petr Zajíček za asistence Dagmar Touškové.

https://www.bartolomej-kolin.cz/