Tematicky sladěné věci

Zátiší z knihovny (2017)
Fotoaparát: Nikon D3X, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 11, čas expozice 2 sekundy, ISO 400
Stativ Manfrotto.

TEMATICKY SLADĚNÉ VĚCI


Knihovna je místem, kde je uloženo velké množství myšlenek. V knihách je uchována precizní práce spisovatelů, publicistů, badatelů. Některé knihovny jsou komplexní, jiné tematické.


Velmi specifický je soubor krasové literatury, který lze nazvat speleologickou knihovnou. Uchovává historické i současné publikace o krasu, jeskyních, výzkumech v podzemí, ale i knihy související oborově (paleontologie, geologie, archeologie).
K jeskyním patří ale jiné věci, které lze tematicky komponovat do zátiší s knihami ze speleologické knihovny. Podtrhuje to danou problematiku, a pokud se vytvoří kompozice z těmito podobně laděnými prvky, fotografie pak dostává další rozměr.


Na snímku je soubor vzácných knih z 19. a počátku 20. století od různých autorů, kteří bádali a psali o Moravském krasu. Doplňujícím prvkem v zátiší je stará mosazná karbidová lampa přesně stejného typu, jakou tito badatelé používali během svých zajímavých a dobrodružných objevných výprav nejen v jeskyních Moravského krasu.


Každý fotograf může zkoušet komponovat do zátiší a kompozic věci, kterou jsou tematicky sladěné. Podpoří to jeho kreativitu a otevření další možnosti příběhu fotografie.