Mlha prozářená lampou

Mlha prozářená lampou. Vavřinec. (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Angénieux 2,3/180
Použitá clona 8, čas expozice 1/250 sekundy, ISO 16000

FOTOGRAFIE NEBO OBRAZ?


Když vznikla v 19. století fotografie, mnozí se tehdy jistě obávali, že řemeslo mistrů malířů zanikne. Není tomu tak. Jde o dva stále naprosto odlišné druhy umění i když mají k sobě velmi blízko. Vždyť olejomalby starých mistrů před mnoha staletími byly tak dokonalé, že fotografie připomínaly.


S postupným zdokonalováním fotografické techniky na konci 19. století začaly vznikat i způsoby vyvolávání fotografií, kterým fotografové dali naopak nové grafické prvky připomínající spíše kresbu či grafiku. A v dnešní době digitální techniky lze fotografie přímo převádět tak, že dostávají vzhled různých malířských technik.


Někdy se však podaří vyfotografovat něco, co už od počátku a bez úprav obraz připomíná. Stává se to zejména při specifických světelných podmínkách, případně při pořízení fotografie nějakého specifického detailu či struktury.
Na večerním snímku je výrazná venkovní lampa. Její část kolem zářící výbojky se díky husté mlze jakoby vznáší ve vzduchu. Objekty v popředí vytvářejí na snímku jen siluety také trochu zahaleny mlhou. Atmosféru dokresluje světlo druhé lampy, které se nachází v zákrytu za stromem.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček