Krása zátiší

Aranžované zátiší s jablky (2021)
Fotoaparát Flexaret
Film Ilford, ISO 400
Stativ Manfrotto.

KRÁSA ZÁTIŠÍ


Zátiší patří historicky k nejstarším obrazovým uměleckým žánrům. Poprvé se zátiší živých či neživých předmětů objevuje na malbách antického Řecka a Říma v prvním století našeho letopočtu. V pozdějších obdobích se pak zátiší stalo velmi oblíbeným motivem mistrů.


Z malířství se žánr rychle přenesl do fotografie, a to už v jejích počátcích. Jednou z prvních zdařilých fotografií L. Daguerra z roku 1837, který byl pokračovatelem objevitele fotografie J. Niepce, bylo právě zátiší z jeho ateliéru.


Kompozice zátiší může být buď aranžovaná, a nebo vybraná z náhodného přirozeně uspořádaného uskupení objektů. K pořízení fotografií zátiší není zapotřebí speciální fotografické techniky. Nejvhodnějším objektivem pro nezkreslené zobrazení je objektiv základní. Velmi důležité je použití stativu, aby bylo možné precizně nastavit kompozici záběru.


Velmi krásná jsou zátiší pořízená klasikou technikou na černobílý film. Nutné je však pracovat se světlem a kontrastem, aby byl snímek dostatečně zajímavý a působivý i v šedé škále odstínů.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček