Hvezdičkový filtr

Biskupský dvůr, Brno (1993)
Fotoaparát: Pentacon Six TL, objektiv Biometar 2,8/80
Film Fujichrome ISO 100
Stativ, hvězdičkový filtr na objektivu.
Oříznuto z čtvercového políčka na obdélník

HVĚZDIČKOVÝ FILTR


Fotografická výbava poskytuje různé vymoženosti a možnosti. Samostatnou kapitolou jsou fotografické filtry na objektivy. Dělí se na barevné, přechodové a efektové. Barevné filtry se používaly a používají především v černobílé fotografii.

Zvýrazňují určité barvy, které jsou pak na černobílém filmu více tmavé nebo naopak světlé. Teplé odstíny filtrů zpravidla zvyšují kontrast, který je často v černobílé fotografii velmi potřebný. Přechodové filtry dokáží naopak utlumit kontrast jak v černobílé, tak barevné fotografii. Pokud je třeba horní část kompozice příliš světlá, tmavá část filtru toto místo ztmaví a záběr je pak více vyvážený.


Efektové filtry lze využít také jak v černobílé, tak v barevné fotografii. Změkčující filtr je např. vhodný pro portréty, kdy je snaha zjemnit rysy. Zajímavým efektovým filtrem je filtr hvězdičkový. Při fotografování světelných zdrojů večer či v noci vytvoří kolem nich hvězdičky s dlouhými paprsky. Snímek pak působí dojmem pohádkové atmosféry. Využití hvězdičkového filtru není pokaždé vhodné na večerních záběrech třeba ve městech. Ale může být zajímavým zpestřením širšího portfolia fotografií.