Dlouhé noční expozice krajiny

Noční záběr krajiny (2023)
Fotoaparát Nikon D850, objektiv Nikkor 1,8/50
Použitá clona 13, čas expozice 15 sekund, 5000 ISO.
Stativ Manfrotto

Dlouhé noční expozice krajiny

Noční záběry krajiny mohou být zajímavé. Je samozřejmě zapotřebí stativ a fotografovat na dlouhý čas. Dominantními prvky takových snímků jsou většinou světelné zdroje, osvětlené výrazné stavby, kostely, hrady, nebo části měst, obce. Nádherné jsou také noční snímky, kdy se podaří exponovat hvězdy za velmi jasného počasí.

Fotograf si ale může klást otázku, co se stane, když exponuje velmi dlouhým časem kompozici v krajině, když je tma a žádný výrazný světlený zdroj. To je fotografický pokus, který si může každý opakovaně vyzkoušet. Samozřejmě na citlivou plochu, film nebo čip se postupně sbírá světlo. Pokud není jiný, například umělý světelný zdroj, plochy mají většinou tóny odstínů modré barvy.

Tento snímek byl pořízen za tmy, kdy bylo zataženo a byla slabá mlha. Studené tóny na většině plochy převládají. Exponováno však byl oranžovo – růžový zdroj světla pocházející ze vzdálené obce v údolí. Každý fotograf má možnost za podobných podmínek vyzkoušet takové snímky pořídit. I slabé světlo může vytvořit zajímavou atmosféru v celkově ponuré noční kompozici.