Detaily v kavárnách

Detail z kavárny na Zelném trhu v Brně (2022)
Fotoaparát: Nikon D850, objektiv Nikkor 2/85
Použitá clona 5,6, čas expozice 1/6400 sekundy, ISO 1000


DETAILY V KAVÁRNÁCH


Kavárny jsou místem k odpočinku, relaxaci, setkávání a pití dobré kávy. V kavárně by se měl člověk cítit zkrátka příjemně. Je zábavně pozorovat vnitřní vybavení a dekorativní prvky interiéru kavárny, ale třeba i průhledy okny. Některé mají moderní prvky, jiné zase historické. Každá kavárna má své kouzlo.


Kavárny bývají hezkým objektem pro celkové fotografie i detaily. Tento snímek je z kavárny secesního stylu na Zelném trhu v Brně. Posezení je zde možně jak v přízemí, tak v patře. Z obou těchto částí je krásný pohled skrz velká okna na historické náměstí Zelný trh.

Snímek zajímavě řešeného skleněného svítidla byl pořízen mírným teleobjektivem a byla otevřená clona, aby pozadí tvořené náměstím s domy bylo rozmazané.


Tržitě v této části Brna bylo už od 13. století. Jeho název byl „Horní trh“. Pojmenování „Zelný trh“ má tržiště od 15. století. Místo je zajímavé i tím, že zde vznikla patně nejstarší reportážní fotografie na světe. 10. 6. 1841 pořídil profesor fyziky a matematiky Bedřich Franz z jednoho okna fotografický snímek Slavnosti Božího Těla technikou daguerrotipie.


Kavárny s výhledy i bez výhledů jsou pěknými místy i k pořízení fotografií. A zatím se nestalo, že by v některé nebylo dovoleno fotografovat.