Blesk
FOTOGRAFOVÁNÍ BOUŘE
Bouře je jedinečný fenomén. Dynamický, dramatický, překotný. Její pozvolný příchod je plný elektrizujícího napětí. Když se začne blížit hradba bouřkového mraku, z dáli je slyšet temné dunění. Nikdy nelze předvídat, co všechno během bouřky v daném místě proběhne.
Bouřkový mrak má při pozorování z velké dálky zpravidla tvar obrovské kovadliny, jejíž vrchol se nachází ve výšce přes 10 kilometrů nad zemským povrchem. Uvnitř mraku probíhá silné proudění od země vzhůru a pak opačným směrem prudce dolů. Elektrické výboje jsou velmi působivé a jejich fotografování vyžaduje velkou trpělivost a vyčkávat na bezpečném místě. Blesky lze vyfotografovat např. z domu skrz otevřené okno. Důležité je použití stativu a bez přestávky fotit směrem, kde se blesky vyskytují na dlouhý expoziční čas. Vhodné je použití širokoúhlého objektivu.
Snazší je fotit bleskové výboje za tmy, protože závěrka může být otevřena desítky sekund, dokud k výboji nedojde. Během celé expozice nedojde k přesvětlení záběru. Prudké světlo blesku je pak dostačující, aby byl na záběru dokonale vidět. Jeho záře pak krásně osvítí i okolní krajinu. Může se stát, že třeba během třiceti sekund expozičního času blesk neudeří, proto je nutné opět ihned stisknout spoušť a čekat. Vyjde to třeba na popáté, nebo na podesáté. Ale výsledek pak stojí za to.
FOTO: RNDr. Petr Zajíček