Atmosféra s mlhou

Ostrov Söröya (1998)
Fotoaparát Nikon FM 2, objektiv Nikkor 1,8/50
Film Fujichrome Velvia 50 ISO
Stativ Manfrotto

ATMOSFÉRA S MLHOU


Mlha má zvláštní a krásnou atmosféru. Ve vzduchu je vysoká vlhkost, takže všechny barvy jsou jasnější než třeba za slunečného počasí. V přírodě se tvoří neopakovatelné scenérie, které jsou často velmi fotogenické.


Na svých výpravách v severním Norsku daleko za polárním kruhem jsem poznal, jak je v těchto končinách počasí velmi proměnlivé. Časté jsou v letních měsících právě mlhy, řídké i husté. Někdy je viditelnost tam malá, že fotografovat nelze. Pokud se však mlhy přelévají a vznikají průhledy, otevírá se mnoho scenérií k fotografování.


Na ostrově Söröya s mnoha jezery i krásnými výhledy na moře trvalo mlžné počasí třeba několik desítek hodin. I za takového počasí jsem vyrážel na okružní cesty s fotoaparátem a hledal zajímavé kompozice.


Na snímku je krásně strukturovaný skalní výběžek s průhledem do mořské zátoky s lodí. V tomto případě jsem volil použití základního objektivu s ohniskovou vzdáleností 50 mm. Při použití širokoúhlého objektivu by došlo k tomu, že vzdálenější části záběru by byly velmi zmenšeny, takže by nebyly patrné detaily, jako např. loď.

Blíží se podzim a s ním i mlhavé dny, takže přicházejí možnosti zkoušet fotografovat právě v takové atmosféře.

FOTO: RNDr. Petr Zajíček