VENKOVNÍ | zahradní sloupek
Venkovní sloupky tvoří nejen hloubku atmosféry noční zahrady, jsou i velmi praktické na zámkové dlažbě. Než se rozhodnete, které zahradní svítidlo ve tvaru sloupku stylem zapadá do konceptu vaší zahrady a než si vyberete velikost, přečtěte si i naše praktické rady, na co nezapomenout při instalaci a údržbě.
Ať už budete instalovat svítidla na betonu, dlažbě nebo dřevěné terase, trávníku nebo jiném povrchu, mějte na paměti, že je nutné se o tato svítidla starat. Pak jsou tato svítidla nádherným doplňkem po mnoho let a vypadají stále perfektně. Na co si tedy dát pozor?
1. Pozor na mravence. Je dobře, když se patice u země jednou za čas zkontrolují, zda si tu neudělali hnízdo mravenci. Jsou to potvůrky všetečné a dutá noha sloupku jim poskytuje skvělý úkryt před predátory. Tím, jak pořád něco shání a všude všechno zkoumají, umí se dostat i mezi izolované kabely a způsobit zkrat. Tak mluví praxe. Když je objevíte, je dobré svítidlo odšroubovat ze země a mravence nemilosrdně vystěhovat.
2. Pozor na psy. Miláčci si rádi nechávají vzkazy pro kolegy stejného živočišného druhu, a ejhle, sloupek se najednou úplně sám zhroutí, protože zrezaví. Vzkazy jsou totiž velmi účinnou kyselinou.
3. Pozor na hnojení trávníku. V okolí svítidel hnojit není příliš šťastné řešení, trávník je sice určitě spokojený, kovová trubka však po styku s vodou odolává dusičnanům a výsledkem je opět koroze a změny barvy povrchu svítidla.
4. Pozor na děti a jejich hry. Míčové hry a všechny možné jiné můžou zranit nejen svítidlo, ale i dítě. Svítidlo instalujte tam, kde si děti hrát nebudou.
5. Pozor na světelný zdroj. V našem podnebí je střídání období prostě přírodní zákon a pokud nechcete rok co rok měnit světelné zdroje, instalujte si zde LED zdroje. Ty totiž bez úhony svítí i v zimě. Zářivkové zdroje jsou skvělé při teplotách nad 15 stupňů. To proto, že obsahují plyn a ten jak víme, se nízkou teplotou příliš neroztahuje. Proto svítí dost omezeně a tím se zkracuje životnost žárovky. Naopak LED nemiluje vysoké teploty, protože se při nich doslova uvaří. Proto jim ve svítidle na betonu v létě v přímém dlouhém slunci nebude úplně nejlépe. Změny žárovek pro dané období může být rychlé, praktické a nápadité. A může se využít i dekorativního efektu. Na zimu studené světlo a na léto teplé.
6. Pozor na pohybová čidla, která pracují na principu teplot. Když se v létě dlažba rozpálí a je zde tak 40stupňů, čidlo bude svítidlo udržovat ve stále rozsvíceném stavu. To je prostě přírodní fakt.
7. Pozor na čištění abrazivními a odmašťujícími prostředky. Po čištění je potřeba kov ošetřit vrstvou oleje a tím povrchu pomoci při ochraně proti korozi. Stačí pár kapek oleje pro dětskou kůži na hadřík a rozetřít. Někteří výrobci upozorňují na podmínky využití svítidel v přímořských oblastech. Zde nás to trápit příliš nemusí, ale pokud chcete svítidla použít tam, kde je moře, myslete i na to.
Údržba svítidla by měla proběhnout alespoň jednou ročně a stejně tak by se mělo zkontrolovat, zda se neuvolnily kabely ve svorkovnici. Výkyvy teplot to prostě umí udělat.
Tak to je asi vše, co je potřeba vědět proto, aby vám venkovní zahradní sloupky dělaly radost ve vašem záměru a nepůsobily po jednom roce lacině a sešle. Pokud máte ještě další zkušenosti a napíšete nám, velmi oceníme.