Křišťál

Křišťál je druh skla. Každé sklo se vyrábí podle stanovených postupů a přidáváním určitých příměsí a chemických sloučenin. Každý výrobce má tento výrobní postup a složení jiný a velmi pečlivě si ho tají. Křišťálové sklo se dnes už nevyrábí s příměsí olova, ale je vyráběno tak, aby se dosáhlo co nejlepšího estetického efektu, aby se třpytilo a lámalo světlo.

Tedy na co se můžeme určitě spolehnout je to, že se jedná o sklo. Je mnoho věhlasných výrobců křišťálového skla. Pokud se ve svítidlech použije křišťálové sklo konkrétního výrobce, je takové svítidlo patřičně drahé a je zde zaručeno, že ověsy nebo části svítidla pocházejí z výroby tohoto konkrétního výrobce křišťálového skla. Pokud takový výrobce není konkrétně jmenován, jedná se převážně o čínský křišťál.

Žádný výrobce, ani ten čínský, nevyrábí něco jen tak. Výsledkem musí být produkt, který odpovídá zadané normě. Záleží jen na zadavateli, jak velkou toleranci té normě umožní. Tím chceme říci, že čínský křišťál není podřadný nebo nekvalitní. Pokud prošel normou, tak jiný být ani nemůže.

Pokud není výslovně uveden výrobce křišťálového skla, pak se jedná o čínský křišťál vyrobený podle normy zadavatele. 

Ještě dalším krokem opracování křišťálového skla je brus. Pokud není uvedeno jinak, pak se jedná o čínský brus.